Vienos valsas

"Mokykitės Vienos valsą ne šokti, o skraidyti. Klausykite muzikos. Ji lyg pakels jus ir jūs pradėsite skristi." ( B. Irvinas)

1754 m. Vokietijoje nuskambėjo pirmoji tikrų valsų muzika. Kad galėtų suktis vienas apie kitą, partneriai turėjo laikytis arčiau vienas kito. Dėl to ilgą laiką šis šokis buvo laikomas amoraliu.
Valsas į dvarą skverbėsi pamažu: pirmiausia jį pradėta šokti Habsburgų dvaruose. Šokis tapo ypač populiarus Vienoje, kur buvo atidarytos didžiulės šokių salės, skirtos patenkinti šią maniją: kalbama, jog vienoje iš jų tilpo net 6 000 šokėjų! Į Angliją, garsėjančią savo konservatyvumu, valsas įsiskverbė dar lėčiau. Čia 1812 m. šis šokis pasirodė pavadinimu Vokiečių valsas. Jis sukėlė didžiulę sensaciją, o lordas Baironas pirmą kartą jį pamatė tada, kai išvydo savo draugę, tvirtai suspaustą “didžiulio panašaus į husarą džentelmeno, kai jie sukosi ratu ir suposi aukštyn ir žemyn kaip du karkvabaliai užmauti ant to paties durklo”. 1816 m. į pokylio, kurį Londone rengė princas Regentas, programą buvo įtrauktas ir Vienos valsas. Redaktoriaus skiltyje “The Times” po kelių dienų rašė: “Mes su skausmu pastebėjome, kad netinkamas užsieninis šokis, vadinamas valsu, buvo įtrauktas (tikimės pirmąjį kartą) į Anglijos Dvaro pokylio programą…pakanka mesti akį į gašliai susipynusias galūnes ir artimai susispaudusius kūnus, kad matytume, jog šokis yra toli nuo kuklaus susilaikymo, kuris iki šiol buvo priskiriamas kaip charakteringas anglų damų bruožas. Kol šis obsceniškas žaidimas buvo susijęs su prostitutėmis ir svetimautojomis, mes nelaikėme jo vertu dėmesio; bet dabar, kai jį bandoma primesti solidžioms visuomenės klasėms per aukštesniųjų socialinį pavyzdį, mes laikome savo pareiga perspėti kiekvieną tėvą apsaugoti savo dukterį nuo tokios žalingos įtakos.” Tačiau retai kada minima, kad pati karalienė Viktorija buvo aktyvi ir patyrusi pramoginių šokių gerbėja, ir ypač mėgo būtent valsą!
Beje, net ir tokie atsiliepimai prisidėjo prie nesustabdomo valso išgarsėjimo. XIX a. šokis nusistovėjo ir buvo dar labiau išpopuliarintas Jozefo ir Johano Štrausų muzikos.
Nors ir būdamas populiarus valsas susilaukė priešiškumo: šokių mokytojai laikė valsą grėsme savo profesijai. Pagrindinius valso žingsnius buvo galima išmokti per gana trumpą laiką, kai, pavyzdžiui, menuetas ir kiti dvaro šokiai reikalavo nemažai praktikos, ne tik išmokti sudėtingas figūras, bet ir išgauti reikalingą laikyseną ir manierą.
Valsas ne tik saugo gilias europietiško šokio tradicijas, bet ir suvienija poras šiuolaikinėms šokio interpretacijoms. Šiandien elegantiškas šokis pasklidęs po visą pasaulį ir yra šokamas Azijoje, Australijoje ar Amerikoje. Pastarajame žemyne net propaguojamas amerikietiško stiliaus valsas.